1 Lirayla çalışan sokak makinelerinin çalışma prensibi

Hepiniz bilirsiniz kalabalık ve umumî yerlerde sağa sola konulmuş Telefon Şarjı, Sigara, Oyuncak makinelerini. Jetonla veya 1 lira ile çalışan bu makineler, oturduğunuz yerden para kazanmanın çok kolay bir yoludur. Bazıları ayaküstü kumar oynamaya yarar, bazıları da bakkal-manav aramadan su, kola vs. alamaya. Bizim sorunumuz daha çok kumar. Çünkü, bu makineler ‘Kasa her zaman kazanır’ mantığı ile çalışır ve tamamen hile üzerine kuruludur. Çoğu insan şans işi olduğunu düşünse de şansla pek alakası yoktur aslında. Elde edilecek kârı makine sahibi önceden belirler.

Bizim örneğimiz Sigara Makinesi olacak.

Sigara makinesinin kullanımı basit şekilde şöyle: 1 lira veya jeton atıyorsunuz. Sizden, 1’den 14’e kadar 7 sayı seçmenizi istiyor. Aynı sayıyı 7 defa seçebiliyorsunuz. Sonra kolu çekiyorsunuz ve ekranda rastgele bir sayı seçiyor. Eğer sayıyı tutturabilirseniz, tutturduğunuz sayı kadar sigara veriyor.

Şimdi gelelim çalışma prensibine. Öncelikle bilgisayarların rastgele işlemini ele alalım. Hayatta olmadığı gibi bilgisayarlarda da aslında rastgele diye bir şey yoktur. Belli bir kural sonucunda elde ettiği sayıyı bize rastgeleymiş gibi gösterir. Meselâ bilgisayarınızda bir oyun tasarlıyorsunuz ve rastgele işlemi kullanıyorsunuz (Programlama dillerinin çoğunda rastgele kodu hazırdır). Bilgisayar (meselâ) şunu yapıyor:

1) Rastgele Kodu (4 haneli),
2) Saat: 14:42:13
3) İşlemci önbellek kullanımı: 852 kb,
4) Ram kullanımı: 144 mb,
5) (14+852)*144-13=124691,
6) 4691,
7) Rastgele Kodunun Sonu.

Yani bu kod, belli değişkenlerin sonucunda bir işlem yaparak bize her defasında farklıymış gibi görünen bir sayı üretiyor. İşlemci önbelleği, ram kullanımı aynı kalsa aynı saat,dakika ve saniyede yine aynı rakamı göreceğiz. Rastlantıdan eser yok.

Kumar makinelerinde bu durum daha kontrollüdür. Çünkü hiçbir kumarhane işini şansa bırakmaz. Onlar şöyle bir oran kullanıyor; 1/100’ünü heba edelim. Yani 99 tane 1 lira atılacak ve 100’üncüde bir paket sigara verecek. Kullanım yoğunluğuna göre ayarlanabilir.

Peki nasıl bir mantıkla ayarlanıyor bu oran?

Bir sayaç, sürekli olarak kaç oyun oynandığını sayıyor. 55, 56, 57… Bu sayacın ayarlanmasına göre (diyelim ki 1/60) ekranda gösterilen sayının doğruluğu belirleniyor. Yani kullanıcı kazansın mı kazanmasın mı? 60’ıncı kişi kazanacak.

Kişi ekrana 7 tane sayı giriyor. Diyelim ki 1,2,3,4,5,6,7. Eğer sayaç 60’ı göstermiyor ise bilgisayar, 8,9,10,11,12,13,14 sayılarından birini -rastgele- seçiyor. Yani düşüremiyorsunuz.

Mantıksal olarak düşündüğünüzde ekrana girilen sayıların hiçbir özelliği yok. Yani 4,5,6,7,8,9,10 girmekle 2,4,6,8,10,12,14 girmek arasında hiçbir fark yok. Çünkü 60. kişi değilseniz kazanamayacaksınız. Bu durumda belki de en mantıklı olan, sayıların hepsini aynı girmektir. Yani 1,1,1,1,1,1,1. Çünkü tutarsa 7 tane sigara alırsınız. Ama ben olsam bunun için de bir koruma mekanizması eklerdim ki muhtemelen vardır zaten.

Bu makinelerin belli bir hilesini bulamadım. Forum sitelerinde hep olasılığı yükseltmek hakkında hatalı işlemler anlatılmış. Ama makine aslında olasılıkla çalışmıyor. Yapılabilecek en mantıklı ve yasal hile, makinenin kaçta bir verdiğini öğrendikten sonra başında bekleyip oyunları saymak bence. Böylece 60. kişi siz olabilirsiniz ve tek atışla belki de 7 paket sigara birden alırsınız.

Yarın sabah manyeto ile şansımı denemeyi düşünüyorum. Manyeto, çoğu makinenin hafızasını karıştırır ve fiziksel hasar vermez. Eski makinelerin çoğunda işe yarar. Zaten bilgisayar sistemlerini hack’lemenin mantığı, çoğunlukla sistemin hata vermesini sağlamaktır.

Mustafa ŞENTÜRK

About ATOM

Klostrofobik düşünce yapısı.
Bu yazı Karavana içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

20 Responses to 1 Lirayla çalışan sokak makinelerinin çalışma prensibi

 1. Ahmet aydın dedi ki:

  Söylediklerin ile hiç bir alakası YOK diyorum neden diye soracak olursan. Bende oynuyorum ve üç gün önceki oynadığımda 18 tl kullandım ve 9 paket sigara aldım hepside ayrı ayrı rakamlar ile .

  • ATOM dedi ki:

   Aferin sana 🙂

  • İlhan Kara dedi ki:

   Ya arkadaşım sen galiba yazının hepsini okumadın. Veyahut okuduğundan bir şey anlamadın. ADAM diyor ki makinenin çalışma prensibi 1/60 olarak ayarlandı ise 1. kişi oyuna başladığından itibaren 59. kişiye kadar kazanan olmayacak. Girilen sayıların hiç bir önemi yok. Sen 1’den 14’e kadar sayı yazsan bile makine kendi hafızasında gizlenen 15 rakamı gösterecek. Yani demek istediğim şu senin 59. kişi olarak kazanmaman için hile yapıcak. Normalde 1’den 14’e kadar rakam giremiyorsun. 7 tane rakam girebiliyorsun. Eğer 60. kişi olsan ve senin batıl olarak inandığın (varsayıp) 10 rakamını 7 tane 10 olarak girsen makine çalışma prensibine göre senin girmiş olduğun rakamı gösterecek ve sen 7 tane sigara alacaksın. Yani burada 60. kişi olarak girdiğin hiç bir rakamın önemi yok. ister 1 rakamını gir, ister 14 rakamını, ister 7 rakamını, o yüzden tamamen makinenin kendi hafızasında ki 1’den 60’a kadar sayıp 60. kişinin kazanmasına bakan bir yöntem bu, sen 45. kişi olsan bile o girdiğin batıl olarak inandığın 10 rakamı hiç bir zaman sana sigara kazandırmayacaktır. Bu makinelerin hazırlanışı o makineyi kullanan kişiye %90 gibi bir kazanç sağlamaktır. Yani verdiği her bir 10 tl’lik sigarada 60 kişide 50 tl para kazandıracaktır. 60. kişi olarak o sigarayı kazanırsan eğer ki 7 tane rakamı tutturup 7 tane sigara alıp satıcıya 70 lira zarara uğratsan dahi o satıcı hiç bir zaman o makineden zarar etmez. Çünkü her 60 kişilik döngüde illa ki 60 tl kazanıcak ve bir daha ki 60 kişide 120 lira ve böyle böyle gider. Ve bizler hiç bir zaman bizden önce o makineden kaç kişinin oynadığı bilemeyeceğimiz için &99 kaybetmeye mahkumuz. Umarım çok kafa karıştırıcı olmamıştır. Yani demek ki senin üç gün önce oynadığın makineden senden önce 42 kişi oynamış. Sağlıcakla kalınız….

  • Anonim dedi ki:

   malar,

 2. DERİCİ dedi ki:

  arkadaslar simdiki sigara makineleri eskisi gibi mesela 20 jeton atıldı 1tane sigara ver gibi çalışmıyor yeni makinelerin nezaman vereceği bilinmiyor yalnızca kuran kisi 100de 4-5-6 gibi istediği oranda makineyi ayarlatabiliyor yani makine 1sigara verdimi peşine tekrar verebiliyor onun için makina başına geçip on jeton atıldı şimdi vercek diye kimse bilemez üst üste sigara verebilir sonrada kendini matematiksel olarak ayarlandıgı orana göre dengeler.SELAMLAR

 3. ATOM dedi ki:

  Şu yazının altında reklam yapmayın lan.

 4. Asi dedi ki:

  %60 İSE MAKİNA NASIL OYNANIR

 5. sigara makinesi dedi ki:

  İlginç bir cihaz doğrusu 🙂

 6. Sektördenbiri dedi ki:

  Evet dostum bu makinalar seninde dediğin gibi belirli sayıda bir ürün veren makinalar ama örneğin 60 da bir veren bi makina hep 60. Oyunda vermez örneğin 43. Oyunda verir bir sonraki tur 58 de verir senin dediğin gibi başında durup sayanlar olma ihtimline karşılık bu yazılımları bu şekilde programlamaktayız
  Not: sektörden biri

 7. Asilhgvb dedi ki:

  Arkadaslar bu işi benden iyi bilen yoktur zamaninda kahvede vardi sonra kaldirdilar mantik şu makine ortalama bi süre sonra sigara veriyo eğer hepsini farkli sayi yaparsaniz on liranın üstünde para atarsanuz zarae edersiniz biz hepsini ayni sayi yapip gelen kadar atiyoduk ama ortalama onbes yirmi kirada veriyo bi kez kirk lirada verdi ama gene 30 lira karda oluyonuz böyle yani

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s