İnsanların Beyin Fonksiyonlarına Göre Sınıflandırılması

Akıllı ve aptal. İş o kadar basit değil işte!

Zekâ, Deha, Mantık, Yaratıcılık, Akıl, Delilik… Bu kavramların ne anlama geldiğini tam olarak hiçbiriniz bilmiyorsunuz. Öyleyse geri zekâlısınız. Sizin düşünce sisteminize göre buna geri zekalılık deniyor. Bana göre Akıllılık. Çünkü “Bilmiyorum” demek gayet akıllıca bir davranıştır. Ben de bilmiyordum.

Aslında insanların 4 temel düşünce yapısı vardır. Bir kişi bunlardan birine daha çok meyilliyken diğerlerine de belli oranlarda sahiptir (örn:35%+15%+25%+25%=100%). Bu temel yapılar:
1) Aptallık,
2) Akıllılık,
3) Zekâ,
4) Deha.

Bu temel yapıların da karşılık geldiği 4 fonksiyon vardır. Bunlar:
1) Amaçsızlık-Pasiflik,
2) Mantık,
3) Yaratıcılık,
4) Konsantrasyon.

Aptallık, insanın beynini kullanmaması; kullandığını zannetmesi durumudur. Aptal insanların düşünce yapısı çoğunlukla zekîlerle karıştırılır. Çünkü belirtileri benzerdir.

Akıllılık, insanın mantığa göre hareket etmesidir. Doğru olanı yapar ve yanlış olanı da yapmaktan kaçınır. Sürprizlere kapalıdır ve alışkanlıklarını değiştirmekten, fark yaratmaktan kaçınırlar. Genellikle başarılı ve istikrarlı bir hayat sürerler ve düzenlidirler.

Zekâ, insan beyninin yaratıcılık fonksiyonudur. Zekî insanlar aptal insanlara benzerler, dağınıktırlar. Düşünceleri de yaşam alanları gibi dağınıktır. Hayal kurmayı çok severler ve buna zaman ayırırlar. Dalgın oldukları da sıkça görülür. Sürprizleri severler, çünkü hızlı düşünebilir ve o ana ayak uydurabilirler. Zekî insanlar gülümsemeyi severler.

Deha, insan beyninin odaklanma yeteneğidir. Karşılaştıkları bir problemi çözebilmek için uzun zaman harcarlar ve bundan başka bir şey düşünmezler. Düşünce esnasında yemek yemeyi, uyumayı, tuvalete gitmeyi bile unuturlar ve problem çözülene kadar başka bir şeye ilgi göstermezler.

Bu düşünce sistemleri günlük yaşantımızda sürekli olarak azalıp çoğalarak beynimizde dönüp durmaktadır. Yani 15:47’de Zekâ sevyemiz yüksek iken, 15:54’te Deha seviyemiz yükselebilir. Ama genel olarak daima yüksek olan beyin fonksiyonumuz, kişiliğimizi belirler. Buna göre insanların zekî, dahî, aptal ve akıllı olduğunu düşünürüz.

İnsanların bu beyin fonksiyonlarından birinin aşırı orana ulaşması durumunda Delilik dediğimiz sorun ortaya çıkar. Örneğin bir problem üzerine aşırı düşündüğümüzde dehadan kaynaklanan delilik ortaya çıkar. Yahut aşırı kontrolcü (akıllı) biri olmaya çalıştığımızda da aynı durum görülebilir.

Belli bir sorundan dolayı deliren kişi, o sorun üzerine odaklanmış bir dahîye dönüşür. Yani hayatını ‘saatler’ hakkında düşünerek, bununla uğraşarak geçirmiş bir kişi, eğer bu yüzden delirirse saatler üzerine bir dahî olur ve başka hiçbir şey düşünmez ve odaklanamaz.
Ama bu kişi, saatler üzerine düşünen herhangi bir insana göre inanılmaz ölçüde bilgili ve yaratıcı çözümler ortaya koyabilir.

Mustafa ŞENTÜRK

Bu yazı Karavana içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to İnsanların Beyin Fonksiyonlarına Göre Sınıflandırılması

  1. cigsav dedi ki:

    peki düşünmek nedir o konuda da aydınlatabilirmisiniz?

  2. karınca dedi ki:

    kusura bakma hepimizin çelişkileri olabiliyo,ben de ulaşmamın imkansız olduğunu bilsem bile kesinlik arıyorm saplantılıyım, bu konuda özellikle hassasım yüzlerce tanıma baktım ama tatmin olamıyorum,kaynak yetersizliğinden dolayı dil öğrenip yabancı kaynaklara baktım,kitaplar okudum ama yine de bir türlü tatmin olamadım ,yapılan tanımlarla gerçekler örtüşmüyor sanki hep eksik o yüzden tekrardan özür dilerim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s