Asık Suratlı Adam

Asık suratlı adam, sandalyede oturuyordu.
Kalem, defterin üzerinde bir sandalın küreği gibi çırpınıyordu. Ara sıra defterden sıçrayan büyüklü küçüklü harfler, kelimeler adamın yüzüne sıçrıyor; adamın dikkatini dağıtıyordu. Elektriklerin geldiğinden habersiz olan adam, mumu söndürmeyi hiç düşünmüyordu. O kadar dalmıştı ki deftere; mum sanki hiç tükenmeyecekmiş gibi geliyordu. Zaten yazarken öyle olurdu. Bu yazma işinin biteceğini, hain bir sineğin gelebileceğini, mürekkebin dökülebileceğini, davetsiz bir misafirin üçlü koltuğa serilivereceğini, ansızın eski bir kadını hatırlayıvereceğini, uzun bir kelimenin tam ortasında veya en güzel, en ateşli bir cümleyi tamamlayamadan tuvaletinin gelivereceğini hiç aklına getirmez insan.
Asık suratlı adam, sandalyede oturmuş sigarasını içiyordu.
Elinden kaçanlarla, elde edemeyeceklerinin arasında sıkışmış her insan gibi; gerçeğe en yakın hayalleri keşfetmeye çalışıyordu. Bir mühendis gibi her ayrıntısına kadar her şeyi hesaplamaya çalışıyordu. Sezgisel sıçramalarla, analitik hesaplamalarla yepyeni bir dünyaya çıkıveriyordu. Phillip K. Dick’i kıskandıracak canavarlarla yüzleşiyordu; yeniliyordu. Hayal aleminde ölmek yoktu. Yenilse de ölmüyordu ama umutsuzlaşıyordu. Gitgide hayallerinin tükendiğini, umutsuzlaştığını hissediyordu.
Asık suratlı adam, sandalyede oturmuş, sigarasını içerken eski bir şarkı dinliyordu.
Şarkılar, görüntüleri gözlerin arkasına taşıyordu yavaşça. Nesneler bulanıklaşıyor; harfler yumuşuyordu. Şarkılar, sanki her nesneyi bir şekilde yeni bir biçime sokuyordu. Nesneler yağmurda ıslanıyormuşçasına eriyordu. Islanan saigara son kez nefes veriyordu. Damlalar, mumun yağına karışıyordu. Harfler, yazılar okunmuyordu artık. Öksı…

Mustafa ŞENTÜRK

Bu yazı Karavana içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s